Transformace DNR

Transformace pobytových sociálních služeb v Pardubickém kraji.

V Domově na rozcestí Svitavy jsme ukončili proces transformace a deinstitucionalizace poskytování sociálních služeb v roce 2019.

Od 1. srpna 2019 bydlí 24 klientů Domova na rozcestí ve dvou nových domech, které byly postaveny v rámci projektu Transformace pobytových sociálních služeb s dotací z IROP. Každý dům má dvě samostatné domácnosti pro 6 klientů. Prostředí i provoz služby kopíruje běžný život a běžné domácí prostředí.

Proces transformace probíhal v DNR dlouhodobě, již od roku 2008. Z původních 130 klientů, kteří bydleli v budově bývalého kláštera, postupně přecházeli do komunitních forem bydlení. Nejdříve to byly běžné panelákové byty pro službu chráněné bydlení a pro klienty s nejnižší mírou podpory. Postupně do bytů nebo malých rodinných domků přecházeli i klienti se středním a těžším stupněm postižení. Dva nově postavené domy budou slouží klientům s nejtěžším postižením, s nejvyšší mírou podpory. K tomu jsou také vybaveny. Pro snazší manipulaci s imobilními klienty a pro jejich vyšší komfort je k dispozici stropní zvedací systém a v každé domácnosti polohovací vana. Domy jsou bezbariérové, klienti mají k dispozici velkou terasu, zahradu, jednolůžkové pokoje a prostorný obývací pokoj. Součástí domu je i zázemí pro personál, který poskytuje podporu klientům každému jednotlivě „na míru.“